Yönetmen, fotoğrafçı ve aktivist Yann Arthus-Bertrand, altmış ülkeden 2020 kişiye sorular sorarak, bir belgesel yaptı. 2015 yılında bölümler halinde gösterime giren belgeselde, dünyanın dört bir yanındaki insanlara kapsamlı sorular yöneltildi. Yaklaşık kırk soruluk röportajlardaki soruların ana eksenini “ben kimim?” ve “ne istiyorum?” gibi sorular oluştursa da yanıtlar çok daha kapsamlı ve doyurucu. Sevgi, intikam, acı, aşk, şiddet, savaş, ırkçılık, göçmenlik gibi konulara dünyanın dört bir yanından cevaplar almak çok etkileyici. Yaklaşık üç yılda tamamlanan belgeselin müziklerini Armand Amar yapmış.

İnsan (Human) insan olmayı, gezegenimizdeki mucizevi güzellikleri ve insanların topluluk halindeki yaşamlarını müthiş bir görsel anlatımla ve etkileyici hikayelerle aktarıyor.

Arthus-Bertrand üç yılda tamamladığı bu belgeselde, farklı ülke, dil, din ve kültürlerden insanlarla, hayatlarında en çok önem verdikleri şeylere dair derin söyleşiler yapmış. Sevgi, aile, şiddet, yoksulluk ve sosyal adalet gibi konulara değinen hikâyeler, dünyadaki yaşam mücadelesinin hem ne kadar zor, hem de ne kadar güzel olduğunu gözler önüne seriyor.

Film yapımcılığının ötesinde bir misyonu var Arthus-Bertrand’ın: “Bir insan ömrü süresince nüfusu iki milyardan yedi milyara çıkan dünyamızın içinde bulunduğu durum beni çok kaygılandırmıyor, zira dünya bir şeklide ayakta kalır. Ben asıl insanlığın geleceği için kaygılanıyorum.”

Arthus-Bertrand, Human’ın, görüştüklerinin değerlerinin objektif bir betimlemesi olmadığını belirtiyor, “oldukça politik bir film” olarak tanımlıyor ve kendi değerlerinin filmdekileri bilgilendirdiğini söylüyor; “Dünyada 70 ülkede homoseksüellik yasak ve 20’sinde ölüm cezasına çarptırılabilirsiniz. İnsanlar bunu konuşmak istemiyordu ama bu benim görevim.”

Arthus-Bertrand mesajın, ister BM genel kurulu toplantı salonunda olsun, ister Mali’deki yerli kasabalardan birindeki bir akıllı telefonun arama motorunda olsun, Human’ı izleyen insanları, birbirimize karşı sorumluluklarımıza dair anlamlı sohbetler etmeye yöneltmesini istiyor. Bu kutsal bir gaye ve kendisi hepimizin, hayatımızı, bu gayeyi merkeze alarak düzenlememiz gerektiğine inanıyor. “Profesyonel yaşantımızda başarılı olmak zor değil ama kişisel hayatımızda başarılı olmak, işte o çok daha zor,” diyor Arthus-Bertrand. “Gerçek bir insan olabilmek çok daha zor. Bunu unutuyoruz.”

Filmi Türkçe alt yazıyla aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

Bir Yorum. Yorum yaz.

  • Sabahattin dedi ki:

    Human | İnsan (Belgesel) daha önce kısa kısa tanıtımlarda izlemiştim, en kısa zamanda tamamını izleyeceğim

Bir Yorum Yazın