NEDEN OKUNMALI? Biden ve Şi el sıkışıp, ekonomik savaşın sonunu ilan edecek mi? Rusya birliklerini Ukrayna sınırından çekip Kırım’ı geri verecek mi? İnsanlık küresel ısınmayı önlemek için tedbirler alacak mı? Yorumcular yeni yılda her şeyin tozpembe olmayacağından endişeleniyor ve kasvetli tahminlerde bulunuyor.

Okuma süresi: 4 dakika

Ritmi Belirleyen Pekin ve Moskova

The Times köşe yazarı Edward Lucas, Rusya ve Çin’le yaşanan ihtilafta transatlantik ittifakının zaaflarından yakınıyor: “AB ve ABD, çatışma yanlısı bir Bosnalı Sırp kumandana bile karşı koyamayacak haldeyse, Vladimir Putin’in Ukrayna’ya yönelik saldırganlığına nasıl yanıt verecek? (…) Çin’in Batı karşısındaki en büyük avantajı, disiplinle ve iyi bir finansmanla yapay zekâ, kuantum bilgisayarlar ve başka çığır açıcı teknolojiler geliştirmesi. (…) Bir yandan Putin’i caydırmak üzere, birlik duruşu sergilemeye çalışan Batı’nın, aynı anda Çin’le arasındaki teknolojik açığını kapatması için muazzam bir çaba sarf etmesi gerekecek. Halihazırda her ikisi için de pek bir işaret görmüyorum.”

2022’de Bunlar Olmayacak

Çekya’dan Landesecho yazarı Luboš Palata’nın 2022’ye yönelik hiciv dolu kehanetleri var: “Biontech/Pfizer, tablet vitamin işine girecek. Angela Merkel, Stralsund’daki çıplaklar plajında yeniden CDU’nun başına geçtiğini ilan edecek. FDP ve Yeşiller, Merkel’le koalisyona girerek, AB genelinde 2030 yılına kadar, arabaların yerini atların alacağına karar verecek. Volkswagen Grubu, bu dönüşümü sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebileceğini açıklayacak. Britanyalı araştırmacılar, at pisliğinin küresel ısınma için tüm insanlığın Trabant [Doğu Almanya’da yaygın olarak kullanılmış bir otomobil] sürdüğü zamanlardan daha kötü olduğundan yakınacak. Vladimir Putin Kırım’ı törenle Ukrayna’ya iade edecek ve Kiev’e 500 milyar dolar tazminat ödeyecek. Bu yüzden servetinin yaklaşık onda birini kaybedecek.”

Ukrayna’nın Çıkarları Pahasına

“Ukrayna Gelecek Enstitüsü” düşünce kuruluşundan Igor Popov, yakında ABD’yle Rusya arasında uzlaşmaya varılabileceğine ve bunun Ukrayna’nın NATO üyeliğini çok ileri bir vakte öteleyeceğine yönelik endişelerini Ukrajinska Prawda’da aktarıyor: “Bir taslak ve nihai anlaşma üzerindeki istişareler, Ocak ayının ilk günlerinde başlayabilir. ABD’nin bütün talepleri kabul etmesi pek ihtimal dahilinde değil; ancak diyalogun kabul edilmiş olması bile, belirli konularda zaten mutabık kalındığını gösteriyor. (…) Ukrayna için en önemli dış politika gelişmesi, NATO’ya üyelik şansının azalması ve bunun karşılığında Rusya Federasyonu’nun taktik askeri planlarına son vermesi olacaktır.”

İyimser Olmak İçin Pek Neden Yok

Yunanistan’dan Naftemporiki, önümüzdeki yılın beraberinde çok fazla tehlike getirebileceğinden korkuyor: “Küresel vaziyetin, güya Berlin Duvarı’nın çökmesi ve kapitalizmle komünizm arasındaki ideolojik çatışmanın sona ermesiyle kavuşacağımız yeni ve barışçıl dünya iyimserliğiyle hiç ilgisi yok. (…) Piyasa ekonomisinin zaferine rağmen, 1914’te ‘büyük güçler’ arasındaki, bütün dünyayı kan gölüne çeviren rekabeti akıllara getiren gerginlikler artıyor. Salgınla mücadeleden iklim değişikliğine ve büyük güçler arasındaki artan gerilime kadar, yeni yıl ufuktaki pek çok meydan okumayla birlikte başlıyor.”


Derleme: Tanju Aşanel Düzeltme: Deniz Vural


Bir Yorum Yazın