NEDEN OKUNMALI? AB ülkeleri Rusya’ya uygulanacak yeni yaptırımlar konusunda uzlaştı. Çarşamba gününden itibaren bankalar, finans piyasaları, perakendeciler ve özel kişiler için cezalar uygulanmaya başlayacak. ABD Başkanı Biden da mali yaptırımlar ilan etti. AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen, Rusya’nın durumu tırmandırmaya devam etmesi halinde, AB’nin başka tedbirler almaktan çekinmeyeceğini belirtti. Avrupa basını bu gelişmeyi itidalli bir memnuniyetle karşılıyor.

Okuma süresi: 4 dakika

İşi Yarıda Bırakmamalı

The Irish Times, Rusya’nın eylemlerine Batı’nın hayli sert ekonomik yaptırımlarla yanıt vermesini talep ediyor: “Putin’in Luhansk’taki ve Donetsk’teki hamlesi yalnızca sembolik değil. (…) Putin, kukla liderler tarafından yönetilen iki bölgeyi bağımsız devletler olarak tanıyarak, onları ‘korumak’ saikiyle her an işgal edebilmenin gerekçesini yaratıyor. Daha ileri gitmese bile bu yaptığı, uluslararası hukuka yönelik ciddi bir ihlal ve Avrupa’yla ABD’ye meydan okumak demek. Batılı müttefiklerin geçtiğimiz haftalarda üzerinde anlaşmaya vardığı sert yaptırım paketinin, tamamen ve derhal uygulanması dışındaki her adım korkunç bir başarısızlık anlamına gelecektir.”


Putin Yaptırımlara Zaten Alışık

Çekya’dan Lidové Noviny Batı’nın yaptırımlarının etkisi konusunda fazla hayalci değil: “Yaptırımlar üç yüz Rus milletvekilini, düzinelerce başka yetkiliyi, bankaları ve Rusya’nın AB’nin finans ve sermaye piyasalarına erişimini etkileyecek. Elbette bunlar, Rusya’nın hesaplaması gereken şeylerdi. (…) Şimdi sadede gelelim. Letonya Dışişleri Bakanı Rinkevičs, yaptırımların ‘Putin’in durumu daha da kötüleştirmesini engellemesi gerektiğini’ söyledi. Saygısızlık etmeden söyleyelim, bu bir hayal. Putin yaptırımlara, yerçekimine olduğu kadar alışık. Ukrayna’yı ‘etkisiz hale getirmeye’ karar verirse, yaptırımlar onu caydırmayacaktır.”


Daha Güçlü Bir Yumruk Çıkarmalı

Litvanya’dan Ekonomi gazetesi Verslo Žinios da yaptırımları yeterli bulmayanlardan: “Yaptırımların Rusya’yı ne ölçüde etkileyeceği (etkilerse tabii) zamanla görülecek. Ancak tehditler daha sert görünse de bir hayli zayıf kaldıkları ortada. Putin’in adı listede yok bile. Bu sadece ona değil, borsalara da rahat bir nefes aldırdı. Daha sert tedbirler bekleniyordu. Bu oldukça zayıf yaptırımlar, Putin’in Ukrayna saplantısına son vermeyecek. (…) Kremlin bir kez daha kırmızı çizgiyi kendi lehine çekmeyi bildi. (…) Bunu yapmasına daha ne kadar izin verilecek? Bütün suçlular gibi Putin ve onun tüm şahinleri de ancak yumrukla burun buruna geldiklerinde duracaklar.”


Ukrayna’nın BM Mavisi Çelik Bir Duvara İhtiyacı Var

Belçika’dan De Morgen, BM Güvenlik Konseyi’nin daha net bir karşı duruş sergileyebileceği kanısında: “Putin, Donbass’a ‘barış gücü’ gönderdiğini iddia ediyor. Güvenlik Konseyinin diğer daimi üyeleri onu köşeye sıkıştırmak için şunu diyebilir: Barış gücü mü istiyorsun? Birleşmiş Milletlerin barış gücü ne güne duruyor o zaman? Putin bunu veto ederse gerçek yüzünü göstermiş olur. (…) Gerçek şu ki pazartesi geceki konuşmasından anladığımız Putin, ordusu çelik bir duvara toslayana kadar durmayacak. Akma tehlikesi ortada olan kanın kırmızısına boyanacağına, bu duvarı BM mavisine boyasak daha iyi olur.”


Derleme: Tanju Aşanel Düzeltme: Deniz Vural


Bir Yorum Yazın