2020’de ekonomisi turizmle doğrudan bağlantılı ülkelerde yanıtı merakla beklenen sorulardan biri, turist geliyor mu gelmiyor mu? Hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını en kolay tahmin edebileceğimiz sektörlerin başında seyahat sektörü ve otelcilik geliyor. Otelciler her ne kadar temkinli ve sağduyulu açıklamalar yapsalar da çok bilinmeyenli bir denklemle karşı karşıyayız. Turizm sektörünü, seyahat acenteleri, konaklama tesisleri ve turizm yatırımcılarından ibaret sayan hükümetler ve basın, işin sadece makro ekonomik boyutuyla ilgilendiği için, turizm çalışanları, turizm esnafı ve turizme hizmet veren yan sektörler, yapılan açıklamalar sonrası papatya falına bakıyor. Almanya’dan gelen açıklamalar, seyahat acentelerinin buna verdiği olumlu tepkilere karşın, Almanya da yapılan anketler pembe tabloyu dağıtıyor.

Alman hükümetinden iyimser açıklama

Almanya federal hükümetinin turizm sorumlusu Thomas Bareiß, Alman turistlerin önümüzdeki yaz tatili döneminde Türkiye’ye gidebilmeleri konusunda iyimser açıklamalarda bulundu. Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili politikacı, dpa haber ajansına yaptığı açıklamada, “Üçüncü ülkelere yönelik seyahat uyarılarını da adım adım kaldırmayı düşünüyoruz. Enfeksiyon sayılarının düşük olması ve güvenlik standartlarıyla, önlemlerin de üst seviyede uygulanması halinde, seyahat uyarılarını devam ettirmek için bir neden görmüyorum,” dedi.

Türkiye’yle görüşmeler sürüyor

Hükümetin konuyla ilgili olarak Türkiye’yle görüşme halinde olduğunu belirten Bareiß, “Dile getirdiğim koşullar çerçevesinde, Alman turistlerin bu yaz Türkiye’de tatil yapmaları mümkün olacaktır,” ifadesini kullandı. Bunun için iki ülke arasında havayolu ulaşımının olması gerektiğini vurgulayan Bareiß, bazı havayolu şirketlerinin yeniden uçuşlara başlayacağını duyurduğunu belirtti. Seyahat uyarısının Haziran ayının ortasından itibaren kalkacak olmasının, hem tatilciler hem de Alman seyahat ekonomisi için önemli bir sinyal olduğunu dile getiren Bareiß, “Bu normalleşme yönünde atılmış bir adım,” dedi.

Türkiye Almanlar Açısından 3.Sırada

Alman hükümeti, korona virüs salgını nedeniyle konan seyahat uyarılarını ilk etapta 31 Avrupa ülkesi için, 15 Haziran’dan itibaren geçerli olmak üzere kaldırma kararı almıştı. Avrupa Birliği (AB) dışında kalan ülkelerle ilgiliyse, henüz karar alınmadı. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Üçüncü ülkelerden Avrupa’ya seyahatlerle ilgili kısıtlamaların uzatılıp uzatılmayacağını AB Komisyonu karara bağlayacak. Alınacak karara göre, gerektiği takdirde, konuyu yeniden haftaya bakanlar kurulu gündemine alabiliriz,” ifadelerini kullanmıştı.

Alman turistlerin dünya çapında en fazla rağbet gösterdiği üçüncü ülke konumunda olan Türkiye’nin durumu önem taşıyor. Türkiye turizm sektörü, Alman turistlerin önümüzdeki yaz tatili döneminde de ülkeye gelmesini bekliyor. Almanya’nın en büyük tur operatörlerinden TUI de seyahat etme imkânı doğduğunda, Türkiye’de tatil paketlerinin satışa sunulacağını açıkladı.

Bakan: 15 Ülkeyle Karşılıklı Uçuşlar Başlıyor
Bu arada Türkiye de normalleşme çerçevesinde düzenli uluslararası uçuşlara yakında başlıyor. Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu ilk etapta 15 ülkeyle karşılıklı uçuşların başlaması için anlaşma sağlandığını ve Haziran ayı içinde uçak seferleri yapılacak ülke sayısının kademeli olarak 40’a çıkacağını ifade etti.

Alman Seyahat Acenteleri Umutlu

Alman Seyahat Endüstrisi Birliği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig, hükümetin 15 Haziran’dan itibaren 29 Avrupa ülkesine yönelik seyahat uyarısını sona erdirme kararını, sektör için “önemli bir ilk adım” olarak nitelendirdi. Fiebir, “Bu bize bir dereceye kadar planlama kesinliği veriyor. Hazırlıklara başlayabiliriz,” dedi.

Alman hükümetinin kararını olumlu karşılayan DRV Başkanı Norbert Fiebig, ülkelerin sağlık sistemi içindeki güçleri, enfeksiyon vakaları gibi konulara bakılarak, Avrupa dışındaki ülkeleri de kapsayacak şekilde genişlemenin yapılabileceğini, popüler tatil destinasyonlarının açılabileceğine işaret etti.

Konuya ilişkin bir başka yorumsa, Alman Turizm Endüstrisi Federasyonu (BTW) Genel Sekreteri Michael Rabe’den geldi. Rabe, hükümetin aldığı kararın pandemi sürecinde, birkaç haftadır iptallerle meşgul olan gerek incoming gerekse outgoing iş yapan acenteler için, eski gelirlerine ulaşamasalar da bir ivme katabileceğini ifade etti.

Seyahat yasaklarının yakında kalkıyor olması, havacılık sektöründe de memnuniyetle karşılandı. Alman Havacılık Birliği (BDL) havayolu şirketlerinin yakın gelecekte daha fazla yere uçabileceğini, haziran ayında 63 ülkeden toplam 159 destinasyona Almanya’dan ulaşılabileceği dile getirildi.

 TUIfly dört noktaya uçacak

Alman seyahat devi TUI Akdeniz’de dört destinasyon için harekete geçti. Üç aylık bir aradan sonra harekete geçen şirketin taşıyıcı markası TUIfly, Robinson Club’ın açılacağı 17 Haziran’da Portekiz’in Algarve Bölgesindeki Faro tatil kentine, Düsseldorf ve Frankfurt’tan uçmaya başlayacak.

Havayolu ilk olarak, Haziran ayında Hannover ve Stuttgart gibi bu iki havaalanından, Temmuz ayında da Münih, Hamburg, Köln/Bonn, Basel, Paderborn ve Nürnberg’den seferlere devam edecek.

Hazırlıklara hızla devam ettiklerini söyleyen TUIfly yöneticisi Oliver Lackmann, ısınma sürecinin ardından sahil destinasyonlarına uçmaya başlayacaklarını söyledi. Lackmann, İspanya, Yunanistan, Portekiz ve Kıbrıs’a Temmuz ayından itibaren özel bir uçuş programı başlatacaklarını dile getirdi.

TUI Almanya, Mallorca’ya uçmak için çalışmalarına devam ederken izin çıktığı anda Türkiye, Kuzey Afrika ve Cape Verde adalarına tatil için hazırlıkları tamamlamış durumda.

Yapılan anketlerde Almanya’da vatandaşların %61’inin, bu yıl korona virüs salgını sırasında tatillerini daha güvenli buldukları için, karavan araçla yapmak istedikleri belirlendi.

Yeni tip korona virüs salgını nedeniyle eski tatil alışkanlıklarını sürdürmekten endişe duyan Almanlar, karavan araçlarla kamp turizmine yöneldi. Innofact Pazar Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan kamuoyu araştırması, her üç Almandan ikisinin, bu yıl karavan araçla kamp yapmayı istediğini ortaya koydu. Araştırmada, Almanların %61’inin korona salgınına karşı, karavan araçla tatil yapmayı daha güvenli buldukları için, karavan aracı tercih ettikleri açıklandı. Karavanla kamp yapmak isteyen Almanların %10’u karavan satın alarak tatilini yapacağını, %45’iyse araç kiralayarak tatile çıkmayı hedeflediğini dile getirdi.

Ankete katılan gençlerse, karavanla kamp yapmanın daha özgür bir tatil seçeneği olduğunu belirtti. Gençler arasında karavan araçlarla kamp yapma tercihinin de %73 oranında olduğu ifade edildi. Kamp yapmanın heyecan verici olduğunu açıklayan katılımcılar, karavan sayesinde bir yerde tatilini geçirmekten kurtularak, daha çok yer görme ve doğala iç içe olma fırsatını yakalayacakları için, karavan ve kamp turizmini tercih edeceklerini ifade ettiler.

Tanju Aşanel Düzeltme: Deniz Vural

Bir Yorum Yazın