Amerika artık tam gelişmiş bir faşist devlet.

Artık şüphe yok. Amerika artık tam gelişmiş bir faşist devlet. Geçmişte, otoriter faşizm gölgede saklandı, büyük ölçüde halkın gözünden gizlendi; ancak oldukça kısa bir sürede, karanlıkta dişlerini ve hırıltılarını, birçoğu ürkmüş ve mantıksız emirleri takip eden insanlara tehditkâr bir şekilde göstermek için ortaya çıktı.

Aşağıdaki videoda görüldüğü gibi, devlet şiddeti sadece, yağmalarken, akarken ve medyayla masum seyircilere saldırırken kendilerine anarşist (çoğu bu terimi tanımlayamayacaktır) süsü veren isyancılara ve Antifa haydutlarına yönelik değil. Şiddet, devletin gerçek düşmanlarını; Amerikan halkını veya Kovid karantinasına karşı koyanları ve psikopat bir polis eliyle işlenen cinayeti barışçıl bir şekilde protesto eden diğerlerini korkutmak ve yıldırmak için kullanıyor.

Neyse ki videodaki kadın ağır yaralandı. Bir yerleri yağmalamıyor ya da Walmart’ı yakmıyordu. Kadın evinde, özel mülkünde verandaya çıkma hatasına düşmüştü ve bu “suç” için, “devlet milisleri” (artık federalize) üyesi tarafından bir paintball tabancasıyla vuruldu. 

Sosyal dokunun dikişleri dağılıyor. İlk zorunlu karantinalar, devletin sorumlu olduğu yoksullaşma, ardından kapanış ekonomisinin bir sonucu olarak ortaya çıkan En Büyük Buhran, şimdi de ülke çapında iki düzine büyük şehirde sosyal huzursuzluk, şiddet, hırsızlık ve yakıp yıkmalar oldu.

Eğer bu derecede şiddet ve yıkım, tek bir adamın ölümü sonucunda gerçekleştiyse, milyonlarca insan umutsuz, sıkıntılar içinde, işsiz, birçoğu tahliye edilmiş ve evsiz olduğunda ne olacağını bir hayal edin. Sadece alevler içinde yükselen polis karakolları olmayacak, tüm devlet binaları olacak.

Bununla birlikte Amerikan halkı, tekrar tekrar ne kadar ahmak olduklarını ve kurumsal propaganda medyası tarafından sürekli pompalanan ve zorlanan çıkmaz yollara ne kadar kolayca yönlendirilebildiklerini gösterdi. Milyonlarca Amerikalı efendilerinin öngördüğü “yeni normal”le karşı karşıya kaldıklarından, şüphesiz Trump’ın nefret ve siyasi kutuplaşma (son hatırladığımızdan da daha kötüsü) yolundan gidecek. Bunların hiçbiri rastlantısal değil. 

Çoğu Amerikalı, iktidar seçkinlerinin sonsuz savaşlarını ve ekonomik dolandırıcılıklarını protesto etmemiş olabilir. (Çoğunlukla onlarca yıldır devam eden propaganda nedeniyle.) Ancak aylarca işsiz kaldıklarında ya da evlerinden tahliye edildiklerinde, seslerini ve yumruklarını yükseltirler. Arabalarını yeniden almaları gerektiğinde, açlık ve evsizlikle karşı karşıya kaldıklarında, seslerini ve yumruklarını yükseltirler.

Devletse, psikopat neoliberalizmin ve yırtıcı kapitalizmin en son tezahürünü uygulamak için, stereoit kafalı askerlere ve insanları korkutmak için polislere bel bağlayacaktır.

Bugün paintball ama yarın gerçek cephane olabilir.

Çeviri: Tanju Aşanel Düzeltme: Deniz Vural

Bir Yorum Yazın