NEDEN OKUNMALI? Dördüncü Korona dalgası Avrupa’nın birçok yerinde (bilhassa aşı olmayanlar arasında) ölüm ve ağır vaka sayısının yeniden artmasına yol açtı. Basın, kısıtlama yorgunu yurttaşların ve onların siyasi temsilcilerinin bu konuda ne yapması gerektiğini inceliyor.

Okuma süresi: 4 dakika

Macar Hükümeti Dalgayı Görmezden Geliyor

“Vaka sayılarını uygun kısıtlamalarla düşük tutmak yerine, baştan savma testlerle gerçekler saklanıyor,” diyor Macaristan’dan HVG: “İstatistikler, toplam nüfusa oranla yapılan test sayısının sadece Polonya’da Macaristan’dan daha az olduğunu gösteriyor. (…) Macar hükümeti nispeten iyi seyreden vaka sayılarından memnun: Viktor Orbán büyük bir rahatlıkla bu vaka sayılarında yeni bir kısıtlama gerekmediğini söyleyebilir. Böylece seçimler yaklaşırken (2022 ilkbaharı), halkın hoşuna gitmeyen önlemler almak zorunda da kalmaz.”

Kendi Cenazesinde Dans Edenler

“Dördüncü Korona dalgasıyla beraber Romanya’daki ölüm vakaları hızla yükselse de çok az insan aşı olmayı düşünüyor,” diyor Newsweek România’nın genel yayın yönetmeni Răzvan Chiruţă: “Ülkedeki yoğun bakım ünitelerinde yatan kişi sayısı, bu cuma günü, salgının başlangıcından bu yana en yüksek sayı olan 1.561’e ulaşmış ve 15 bin 467 kişi bir sağlık sorunuyla hastanede tedavi görüyor olsa da aşı konusundaki kuşkucu tavırlar azalmadığı gibi kaygı verici düzeyde artıyor.(…) Cenaze törenine gitmişiz ama nedense düğündeymiş gibi davranıyoruz. Defin töreni sırasında dans edip kadeh tokuşturuyor ve hepimiz toprağa gidene dek, ne kadar az vaktimiz kaldığı konusunda hiçbir kaygı duymuyoruz.”

Yönetim Krizinin Korkunç Sonuçları

Eesti Päevaleht’in genel yayın yönetmeni Urmo Soonvald’e göre Estonya’daki yüksek vaka sayısı ve düşük aşı oranından hükümet sorumlu: “Tüm İskandinav ülkeleri açılırken, biz bir senedir aynı dertlerle boğuşuyoruz. Aşılanma süreci tıkandı kaldı, yönetim krizi derinleşiyor, çünkü toplumsal görüşü değiştirmek konusunda kurumların yeterli gücü, yönetim becerisi ve vizyonu yok. Devlete yardım etmek isteyenler de hayal kırıklığına uğramış halde çünkü kimse onlara kulak vermiyor. İçinde bulunduğumuz durum önlenebilirdi; ama felaket anlamına gelecek derecede bir özgüven ve ahmaklık, Kaja Kallas ve Tanel Kiik hükümetine ayak bağı oluyor. Üstelik şimdi, siyasetçilerin bulaşma, ölü sayıları ve kısıtlamalardan daha çok önemsediği seçimler de kapıda.”

Finlandiya’da Toplumsal Dayanışma Denemesi

Artan bulaş oranları nedeniyle Finlandiya’dan Ilta-Sanomat, aşılarını olmuş kesimin yeniden kısıtlamaya nasıl bakacakları konusunu gündeme taşıyor: “Toplumlar şu sıralar açılıyor. Uzaktan çalışmaya ilişkin tavsiyeler azalmaya, insanlar arasında temassa hissedilir şekilde artmaya başladı. Buna koşut olarak Korona hastalarının sayısı da yükselişe geçti. Bu son derece doğal bir sonuç çünkü Finlandiya’da hala aşısız yüz binlerce insan var. (…) Bu durum daha da artacak olursa, bölgesel kısıtlamaların gerekli olup olmadığı sorusu ortaya çıkacak. Buradaki en önemli soru, virüsün öncelikle aşısızlar arasında yayıldığı bilgisi ışığında, bu kısıtlamaların nasıl algılanacağı. Aşısını olanların dayanışması yeterli olacak mı?”


Derleme: Tanju Aşanel Düzeltme: Deniz Vural

Bir Yorum Yazın