Avrupa Komisyonu başkanı ‘Virüsle yaşamayı öğrenmeye başlıyoruz’ dedi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupalıların korona virüs pandemisine rağmen yaz tatillerini yapmalarına izin verecek “akıllı çözümler” bulacaklarını söyledi.

Von der Leyen  “Yaz  tatili için akıllı çözümler bulacağımızı düşünüyorum. Belki biraz daha farklı, daha sıkı hijyen önlemleriyle, biraz daha sosyal mesafeyle, ama çözüm bulacağımızı görmek etkileyici” dedi.

AB ülkelerinin kısıtlayıcı önlemlerini kaldırmaya başlamasının iyi bir gelişme olduğunu bildiren komisyon başkanı, hükümetlere dikkatle, adım adım ve her zaman ihtiyatla ilerlemelerini tavsiye etti.

Bu hafta, Avrupa Komisyonu’ndaki  27 ulusal başkent arasında kısıtlayıcı önlemlerin kaldırılmasında koordinasyonu geliştirmek için bir yönerge yayınlandı.

“Önümüzdeki ayların nasıl olacağını tahmin etmek zor, ama gördüğüm şey virüsle yaşamayı öğrenmeye başladığımızdır,” diyen von der Leyen, yaptığı çözümlerden “etkilendiğini” de sözlerine ekledi.

Birliğin salgına verdiği yanıt üzerine, Komisyon Başkanı krizin başlangıcında “kritik anlar” olduğunu kabul etti, ancak “Birkaç gün sonra ülkeler bu krizi tek başlarına çözemediklerini fark ettiler ve koordinasyon oluşturuldu’’ dedi.

Komisyon başkanı, Portekiz Başbakanı António Costa gibi liderlerin, en çok etkilenen ekonomilere destek sağlanamaması durumunda Avrupa projesinin 27 üye ülke ile hayatta kalmasını sorgulamasının ardından, krizin AB’nin çöküşünü tehdit ettiği fikrini reddetti .

“Sanırım bu krizle birlikte büyüyebileceğimizi kanıtladık ve tekrar birlikteyiz.”

Politico’dan Çeviren : Tanju Aşanel

Bir Yorum Yazın